Прибузька сільська рада
Миколаївська область

Дітей намагаються втягнути у злочини через соцмережі — як уберегти?

Дата: 15.05.2025 15:24
Кількість переглядів: 59

 

У зв’язку з триваючою збройною агресією з боку російської федерації в Україні дедалі частіше фіксуються спроби вербування неповнолітніх осіб через соціальні мережі та месенджери. Державні органи, зокрема органи прокуратури, наголошують: ворог використовує будь-які канали, щоб здобути розвідувальну інформацію, і дедалі частіше цілеспрямовано намагається впливати на дітей.

Фейкові акаунти у Telegram, Instagram, TikTok, Discord маскуються під волонтерів, військових, блогерів або «своїх підлітків». Під виглядом нібито безпечного спілкування незнайомці пропонують виконати «просте завдання»: сфотографувати блокпост, передислокацію військової техніки, об'єкт енергетики чи навіть — зняти коротке відео з маршрутом патрулювання.

Зазвичай підліткам обіцяють грошову винагороду або «ігровий» статус у чатах, маніпулюють почуттям патріотизму чи простою допитливістю. Проте такі «завдання» — це частина підривної діяльності ворога, і передана через дитину інформація згодом використовується для обстрілів, диверсій або планування атак.

 

Прокуратура наголошує:

Будь-яка передача даних про українські війська, пересування техніки, об’єкти критичної інфраструктури або місцевість, що має оборонне значення — є пособництвом державі-агресору. Залежно від обставин такі дії можуть бути кваліфіковані як:

  • державна зрада (ст. 111 КК України),

  • шпигунство (ст. 114 КК України),

  • сприяння терористичній діяльності (ст. 258-3 КК України).

 

Якщо неповнолітньому виповнилося 16 років, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності на загальних підставах. У деяких випадках — навіть з 14 років, якщо йдеться про тяжкі злочини.

У разі, якщо дитина не досягла віку кримінальної відповідальності, до батьків чи законних представників можуть застосовуватись адміністративні санкції, відповідно до:

  • ст. 184 КУпАП – невиконання обов’язків щодо виховання дітей, що передбачає штраф від 850 до 1700 грн, а при повторному порушенні — до 5100 грн. У разі систематичних порушень — справа може бути передана до служби у справах дітей.

 

Як убезпечити дитину?

Батькам та вчителям рекомендується:

  • цікавитися онлайн-активністю дітей, не порушуючи їхню довіру;

  • вчити підлітків цифровій грамотності й правилам безпечного спілкування в Інтернеті;

  • регулярно пояснювати, що будь-які «завдання» від незнайомців — це не гра, а потенційна загроза державній безпеці.

 

Підліткам слід пам’ятати:

  • не передавати фото чи відео військових, техніки, об'єктів інфраструктури;

  • уникати спілкування з незнайомими акаунтами, навіть якщо ті мають українську символіку;

  • одразу повідомляти дорослим або правоохоронцям, якщо хтось просить надіслати інформацію, «помітити об’єкт» або «допомогти».

 

У разі виявлення підозрілих контактів звертайтесь до:

  • Кіберполіції (cyberpolice.gov.ua);

  • Служби безпеки України;

  • Органів Національної поліції або прокуратури за місцем проживання.

 

Безпека дитини — це не лише питання виховання, а й елемент національної безпеки. Ювенальні прокурори закликають не ігнорувати ознаки потенційної небезпеки. Навіть один клік, зроблений дитиною в соцмережі — може мати трагічні наслідки для громади, ЗСУ і держави загалом.

 

 

Вознесенська окружна прокуратура Миколаївської області

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора